Na Śląsku jeszcze rok temu nie było zbyt wielu konwentów mangowych. Ot, Tsuru Japan Festival, jego mniejsze wersje tematyczne (jak Aicon) i jakieś kameralne imprezy, o których niewiele się słyszało. Ostatni katowicki konwent mangowy to Asucon XV, który mogliśmy odwiedzić w 2014 roku.

Sytuacja zmieniła się w tym roku, kiedy zapowiedziano Tsukimi 2023. Nieco później, już na 2024, na mapie pojawił się festiwal Matsuri, który planowano na luty w Katowicach.

Niestety organizacja festiwalu Matsuri od początku budziła wątpliwości. Przede wszystkim organizacja składała się w większości z niedoświadczonych osób, które dotąd na konwentach występowały raczej w charakterze uczestników, helperów czy twórców atrakcji. Kolejnym sygnałem ostrzegawczym był brak informacji czy zgłoszeń programowych, a także niejasna sytuacja z lokalizacją oraz finansami. Jeszcze początkiem grudnia docierały do nas wewnętrzne informacje, że organizatorom nie udało się podpisać umowy o wynajem budynku oraz nie mają środków na jego opłacenie.

Finalnie sprawa rozstrzygnęła się w ciągu ostatnich kilku dni, kiedy główna organizatorka zrzekła się swojej funkcji i przekazała ją w ręce osoby niepełnoletniej i zupełnie niedoświadczonej. Następnie, po przejęciu obowiązków, wyszło na jaw, że większość podstawowych elementów wydarzenia, mimo wcześniejszych zapewnień, nie została dopięta. Konwent na nieco ponad dwa miesiące przed startem nie miał budynku czy choćby finansów w formie sponsora.

Pozostali organizatorzy podjęli decyzję o rezygnacji, a następnie przekazali na naszym serwerze Discord informację o tym, że konwent się nie odbędzie. Oficjalne oświadczenie powinno się pojawić na fanpage'u/wydarzeniu po świętach.

Wątpliwości budzi też inna impreza, tym razem w Sosnowcu. Ogłoszono NexusCon, który ma się odbyć 19–21 kwietnia. Po zaledwie kilku godzinach od pojawienia się fanpage'a i wydarzenia na Facebooku otrzymaliśmy mail z prośbą o patronat, której musieliśmy odmówić, ponieważ zbyt mało było informacji o organizatorach.

Wczoraj uzyskaliśmy nieoficjalnie informację, że głównym organizatorem jest osoba niepełnoletnia (w wieku 15 lat), a organizatorzy nie mają podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu imprez niemasowych i nie posiadają żadnej osobowości prawnej, co kładzie cień na możliwość zorganizowania tego wydarzenia. Dlatego też podjęliśmy decyzję o niedodawaniu go do naszej listy.

Wygląda więc na to, że mimo obiecujących zapowiedzi Śląsk nie zapełni się konwentami w przyszłym roku.

Baner konwentu Matsuri 2023