FanCon, który odbędzie się w Targach Lublin od 31 marca do 2 kwietnia, poinformował, że na wydarzenie przyjedzie Stowarzyszenie Umarłych Statutów! Organizatorzy wydarzenia mówią, że na festiwalu będzie możliwość skorzystania z darmowych porad prawnych od członków grupy oraz poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności w zakresie praw uczniów.

Organizacja Stowarzyszenie Umarłych Statutów (w skrócie SUS) powstała w 2020 roku. Zrzesza młodych ludzi, którym zależy na tym, żeby prawa uczniów w polskich szkołach były sumiennie przestrzegane. W ich wizji polska szkoła powinna szanować uczniów i dawać im możliwości rozwoju, jednak w wielu placówkach statuty i regulaminy łamią prawa człowieka oraz obywatela naszego kraju. SUS podejmuje więc interwencje w szkołach – a lista interwencji jest imponująca! – i chętnie dzieli się wiedzą na ten temat. Na swojej stronie udostępnia porady, jak powinien wyglądać statut szkoły i co uczniowie mogą, a czego nie. Organizacja prowadzi też ranking „Statutowy Absurd Roku”, czyli najgłupsze przepisy w polskich szkołach. Stowarzyszenie Umarłych Statutów bierze udział w publicznych debatach na temat praw ucznia i nie boi się mówić głośno o tym, co boli polskich studentów!

Warto wspomnieć, że wizyta stowarzyszenia na FanConie to ich pierwszy wyjazd na konwent. Mamy nadzieję, że przyjmiecie ich ciepło i chętnie skorzystacie z ich pomocy – czy to w temacie szkoły Waszej i Waszych dzieci, czy też w ramach samej rozmowy na tematy prawne. My życzymy Stowarzyszeniu Umarłych Statutów wielu wygranych walk w polskich szkołach i, oczywiście, udanego konwentu!

 Fancon 2023

Tagged Under