European Cosplay Gathering jest wydarzeniem odbywającym się w całej Europie. Co roku na terenie 15 państw organizowane są eliminacje do finału mającego miejsce podczas Japan Expo. Biorą w nim udział najlepsi cosplayerzy, reprezentują swój kraj i walczą o nagrody.
W Polsce dotychczasowe eliminacje do ECG były przeprowadzane na Japaniconie w Poznaniu, jednak w tym roku cosplayerzy z naszego podwórka rywalizować będą w czasie Pyrkonu, 8-10 maja. Powodów tej decyzji możemy jedynie się domyślać. Najbardziej prawdopodobnym jest jednak fakt, iż Japanicon się nie odbył. Spory wpływ na tę decyzję mogła mieć również organizacja konkursu cosplay na Magnificonie w zeszłym roku.
Konkursy cosplay są nieodłączną częścią imprez fandomowych – ConFiction nie odstaje pod tym względem. Od dziś, tj. piątku od godziny 14:00 do godziny 12:00 w niedzielę cosplayerzy będą otrzymywać tzw. żetony aprobaty. Żeby wziąć udział w konkursie, wystarczy oddać wszystkie swoje żetony do szatni cosplay. Zwycięzcą zostanie osoba, która zbierze najwięcej żetonów.
Poznaliśmy kolejnego sędziego konkursu Diamond International Cosplay Awards, Leona Chiro. Możecie kojarzyć go przede wszystkim jako Rakana z „Leauge of Legends” oraz z kampanii promocyjnej „Assassin’s Creed”, podczas której pracował z 20th Century Fox. Ma na swoim koncie również współpracę z dystrybutorami gier Bandai Namco („Dark Souls”, „Tekken”), Square Enix („Final Fantasy”, „Kingdom Hearts”) oraz Capcom („Monster Hunter”, „Devil May Cry”). W 2016 roku podczas Japan Expo reprezentował Włochy na konkursie European Cosplay Gathering.
Dokładnie o północy wystartowały zgłoszenia na Wielki Bal Cosplayowy, który odbędzie się 14 września w Łodzi.
Jeśli masz pomysł na wykonanie stroju istniejącej lub oryginalnej postaci na wzór mody z XVII-XIX wieku w przypadku pań i XVIII-XIX wieku w przypadku panów albo po prostu kreacji wieczorowej wpasowującej się w konwencję, nie czekaj i wypełnij formularz zgłoszeniowy.
8 czerwca na nyskim rynku rozpocznie się Funtastyczna Parada – cosplay walk będący promocją Festiwalu Fantastyki Nyskon.
Parada zostanie podzielona na trzy części: prezentację zorganizowanych grup, przemarsz z elementami teatru ulicznego od pomnika Józefa Piłsudskiego do Wieży Ciśnień usytuowanej przy ul. Obrońców Tobruku oraz przeróżne atrakcje, występy i pokazy zorganizowane w Forcie Prusy i fortecznej części Wieży Ciśnień. Udział w imprezie może wziąć każdy – od cosplayerów, przez całe grupy, po osoby zupełnie niepowiązane z konwencją imprezy.
Całość została przez nas objęta patronatem medialnym.
Wszystkich cosplayerów na pewno ucieszy informacja o trwających zgłoszeniach do konkursu cosplay w ramach KoKonu 2018. Jest to idealna okazja, nie tylko na zaprezentowanie swoich umiejętności krawieckich, ale również aktorskich - każdy ma szansę na wygraną w konkursie odbywającym się na tym konińskim konwencie.
Chyba każdy spotkał się z tym wyjątkowym cosplayerem, kojarzonym przede wszystkim z zapadającą w pamięć kreacją Geralta z Rivii. Ben Schamma, bo to o nim mowa (znany również pod pseudonimem Maul Cosplay) to niemiecki kaskader i cosplayer. Właśnie on był oficjalnym modelem podczas kampanii promocyjnych gry „Wiedźmin”, a tym razem zagości na trzeciej edycji Warsaw Comic Con.
Nadal przyjmowane są zgłoszenia na konkurs cosplay online „LENS&LIKES: Cosplay and photo online awards 2018”, odbywający się w ramach Warsaw Comic Con i koordynowany przez Zula Costumes.
Czy wiedzieliście, że cosplay pomaga kotom? Akcja „Cosplay Pomaga”, organizowana przez polskich cosplayerów oraz fundację Mruczący Terapeuta, pojawi się na wrocławskim X-Mas Time 2017.
Na stoisku akcji będzie można zakupić charytatywny kalendarz z cosplayerkami (Rana Cosplay, Bloody White, Evelyne i wiele innych). Zyski ze sprzedaży oraz przekazanego jednego procenta podatku (KRS 0000 222366 dopisek: „koty”) zostaną przeznaczone na leczenie i opiekę nad podopiecznymi fundacji Mruczący Terapeuta, jak też i na kastrację dzikich, wolnożyjących kotów.
Żadna akcja, inicjatywa czy inne podobne twory nie mogą odbyć się bez czegoś, co pozwalałoby je łatwo zidentyfikować, rzucało się w oczy i było kojarzone właśnie z tym jednym. Mowa oczywiście o logo. Inicjatywie „Cosplayer też Człowiek” ewidentnie go brakowało i po bardzo długiej pracy naszych grafików, wspomaganej wieloma konsultacjami i dyskusjami, wypracowaliśmy prawdopodobnie finalną wersję identyfikacji wizualnej. Logo będzie występowało w trzech kolorach, zależnie od warunków: czarnym, białym i takim, jak poniżej (prawdopodobnie jest to czerwony, ale ja grafikiem nie jestem, więc zostańmy przy czerwieni). Mamy nadzieję, że się Wam podoba. Już wkrótce opracujemy dalsze materiały graficzne, takie jak plakaty, ulotki czy strony w informatorach konwentowych. Zostańcie z nami i śledźcie dalsze losy inicjatywy! Wkrótce postaramy się też o osobną podstronę dla CtC oraz opublikujemy tekst, który powinien naprawić pewne nieścisłości z poprzedniego ;-).
Pamiętajcie też o udostępnianiu i przekazywaniu dalej artykułów i materiałów związanych z #CtC. Wszystko, co dotychczas wyprodukowano, znajduje się tutaj:
„Cosplayer też człowiek” - o co właściwie chodzi?