Pierwszy weekend roku szkolnego to pięć różnych wydarzeń w pięciu częściach Polski. Tarcon 2017, Asucon 2017, Pilkon 2017, LemCon 2017 i Festiwal Fantastyki „Twierdza” 2017 – każdy z nich proponuje gościom coś zupełnie innego. Zajrzyjmy zatem za kulisy tych konwentów.

Tarcon 2017 to impreza, która wróciła na konwentową mapę Polski po kilkuletniej przerwie. Od 8 do 10 września Tarnów stanie się stolicą przede wszystkim gier – w czasie konwentu odbędzie się mnóstwo różnorodnych turniejów, zarówno w grach planszowych, jak i wideo. Szykuje się także prelekcja o grach, a konkretniej o ich wykorzystaniu w szkolnictwie. Oprócz tego inne ciekawe punkty programu: LARP w świecie Sherlocka Holmesa, historia Tarnowskiej Akademii Komiksu i relacja z WorldConu.

Logo konwentu Tarcon

 

Od 9 do 10 września Chorzów będzie gościł Asucon 2017 – najstarszy konwent mangi i anime, który również wraca do gry po kilkuletniej przerwie. W programie liczne wystąpienia dotyczące kultury japońskiej analizujące ją pod wszelkimi możliwymi kątami. „Sword Art Online”, „Fire Emblem” czy „Hellsing” – nic nie zostanie pominięte. Nie zabraknie także opowieści o kulturze japońskiej i związanych z nią ciekawostkach. Cosplayerzy być może uznają za ciekawe porady na temat dziedziny sztuki, którą się parają.

Logo konwentu Asucon

 

W województwie wielkopolskim od 9 do 10 września będzie trwać Pilkon 2017. Nawet jeśli nie piliście w Spale, to w Pile możecie spać w konwentowym sleeproomie, a za dnia wziąć udział w konwentowej grze, podziwiać gry retro oraz porozmawiać z przedstawicielami lokalnego klubu fantastyki Andromeda. Co ciekawe, Pilkon 2017 jako jeden z niewielu konwentów podzielił programy na dwa działy: jeden z prelekcjami i jeden z „całą resztą”. A wśród prelekcji m.in. informacje o wampirach, dlaczego gry czynią nas lepszymi (sic!) ludźmi i wykład dla osób pełnoletnich o mrokach Internetu. 

Logo konwentu Pilkon

 

Najbardziej osobliwa ze wszystkich imprez tego weekendu odbędzie się w Krakowie 9 września. Całodniowy LemCon 2017 będzie poświęcony osobie – a jakże – Stanisława Lema. Z okazji jego 96. urodzin przez cały dzień będzie można posłuchać zarówno o akademickiej, jak i fanowskiej percepcji jego twórczości, a oprócz tego istnieje gwarancja bycia otoczonym przez samych fanów Lema. W programie także RPG, a dla najmłodszych, których rodzice chcą posłuchać dyskusji panelowych, zapewnione będą atrakcje. Wszystko utrzymane w lemowskiej konwencji – nawet nazwy sal pochodzą od tytułów powieści pisarza.

Logo konwentu LemCon

 

Na koniec prezentujemy jedyny konwent bez przyrostka „con” w nazwie, który znalazł w tym zestawieniu – Festiwal Fantastyki „Twierdza” 2017. Mazurska twierdza Boyen w Giżycku przywita gości bardzo bogatym programem konwentowym, włącznie z licznymi spotkaniami autorskimi, rozważaniami o stosunku fan fiction wobec prawa autorskiego, prelekcją o anatomii ras fantasy, jak również opowieściami o mazurskich demonach. Będzie można także obejrzeć wystawę fotografii, powalczyć mieczem, obejrzeć wystawę o „Star Wars” oraz postrzelać na strzelnicy w Zonie.

Logo festiwalu fantastyki Twierdza