Żelazka grzeją się na brzegach desek do prasowania, w kącie mieszkania ktoś ukłuł się szpilką a w pustych pokojach i wynajętych salach gimnastycznych trwają gorączkowe próby układów tanecznych. Co spakować? Co poprawić? Debiutanci starają się nie obgryzać paznokci z nerwów — w końcu to także jest częścią ich stroju! Weterani walki na wykroje i mimikę spokojnie wprowadzają ostatnie poprawki. O co to całe zamieszanie?

Nadchodzi Tsuru Japan Festival, a wraz z nim konkurs cosplay z atrakcyjnymi nagrodami!

Tsuru zbliża się wielkimi krokami. Nie da się ukryć tego, że ekscytacja konwentem jest wielka nie tylko wśród członków redakcji, ale także w kręgach konwentowiczów, a zwłaszcza ich bardzo znanej podgrupy – cosplayerów.

Jednym z powodów tego podniecenia jest nagroda główna konkursu cosplay – narzędzie wielofunkcyjne Dremel, używane przez profesjonalistów na całym świecie. Więcej plusów? Są aż trzy – elitarne jury zaproszone do oceniania występów zgłoszonych zawodników.

Piwerwszą członkinią komisji jest Kayo Corner, cosplayerka znana szerzej jako solowa reprezentatka Polski na ECG w roku 2014, występująca też w składzie grupowej reprezentacji na tym samym konkursie w 2016 roku. Oprócz przyjacielskiego podejścia do swoich fanów znaleść można u niej także szczyptę pasji do animacji oraz pełen wózek zapału do tworzenia atrakcji w ramach fandomu. Jej najsłynniejsze kreacje to Sora z Kingdom Hearts 2, Ellen Ripley z Aliena lub Gaige z Borderlands 2.

Kolejnym sędzią jest Bink's Cos-Cave. Gabrielę kojarzyć możecie z jej stuprocentowo własnoręcznie wykonanych kostiumów i naginającej logikę szktuki makijażu w postaciach takich jak McCree z Overwatcha, Solid Snake'a z Metar Gear Solid lub Connora Kenway'a z Assassin's Creed III. Poprowadzi ona także panel „Cosplay Subiektywnie”, o który każdy początkujący (i nie tylko) cosplayer powinien zahaczyć w czasie swojej konwentowej przygody.

Wielką trójcę zamyka Kicking Machine, dwukrotna reprezentantka Polski na finałach Euro Cosplay Gathering w Paryżu. Za dobrym humorem i pasja do szycia chowa się Ewa, lepiej znana jako Gei, cosplayerka wyróżniana wierokrotnie za niesamowiecie dokładne odwzorowanie szczegółów postaci, w które się wciela. Oprócz fanpage'a na Facebooku posiada ona także kanał na platformie Twitch, na którym na własne oczy zobaczyć można jak powstają cosplaye kalibru międzynarodowego. Gei pamiętać możecie z w wcieleń takich jak Star Guardian Lulu z League of Legends, Melisandre z Pieśni Lodu i Ognia lub Keiry Metz z Wiedźmina III.

Naszła Was ochota, by zasmakować świateł sceny i profesjonalnej oceny ze strony weteranów w kunszcie? Macie szczęście! Zapisy na konkurs cosplay trwają aż do 05.11.2017, a walczyć o sławę można będzie aż w czterech kategoriach: „Najlepsza prezentacja indywidualna”, „Najlepsza prezentacja grupowa”, „Najlepszy strój” oraz „Najlepszy debiut”. Jury ma także prawo przyznać specjalne wyróżnienia. 

Jak się zgłosić? Zgłoszenia przyjmowane są na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W zgłoszeniu powinno znajdować się:

– imię, nazwisko oraz pseudonim uczestnika(ów) – wszystkich którzy biorą w jakikolwiek sposób udział w występie,

– informację o postaci(ach) (imię/nazwa, z jakich serii/produkcji pochodzą),

– zapowiedź występu dla prowadzącego,

– przewidywany czas jego trwania,

– informację czy uczestnicy brali wcześniej udział w konkursie cosplay,

– podkład muzyczny oraz obrazy referencyjne oryginalnej postaci do wglądu dla jury oraz do wyświetlania w czasie występu (w załączniku maila w formie plików muzycznych mp3, grafik jpeg lub png, nie linków),

– opis użytych rekwizytów, w szczególności jeżeli imitują broń lub mogą stwarzać jakiekolwiek zagrożenie (ostre krawędzie, chemikalia, zapłon),

– wytyczne co do rozmieszczenia w/w akcesoriów na scenie oraz oświetlenia sceny podczas występu.

– w razie jakichkolwiek wątpliwości co do formy występu lub możliwości złamania regulaminu (ostre narzędzia, wulgaryzmy, elementy nagości, zbyt inwazyjne rekwizyty) – informację o w/w elementach występu tak aby można było uzgodnić jego formę.

Zmiany w zgłoszeniach można wprowadzać do ostatniego dnia przyjmowania aplikacji.

Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć wam połamania igieł oraz braku tremy przed występem! Powodzenia!

logo Tsuru 2017