Nasze cotygodniowe zestawienie imprezowo-konwentowe tym razem ma dla Was tylko jedną propozycję, jednak za to dość konkretną. Jest nią kolebka wszystkich polskich zlotów fanów fantastyki - Polcon, który tym razem zagości w Lublinie. Jakie przygotował dla Was atrakcje? Tego dowiecie się z naszego Poniedziałkowego Flasha Konwentowego.
Polcon to najstarszy polski konwent fantastyczny, którego początki sięgają roku 1985. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Błażejewku k. Poznania i przez lata Polcon nosił miano największego konwentu fantastycznego w Polsce, do czasu przejęcia tego tytułu przez poznański Pyrkon.
Ciekawy jest również fakt, że w przeciwieństwie do większości wydarzeń tego typu, Polcon nie posiada stałej lokalizacji i co roku organizowany jest w innym miejscu przez lokalny klub fantastyczny. Głosowanie odbywa się na dwa lata do przodu, a ostatnie miało miejsce w roku 2016. Dodatkowo na gotowe podjąć się organizacji kluby głos może głos każdy uczestnik. W tym miejscu od razu zdradzimy, że przyszłoroczna edycja zawita do Torunia.
Czym jednak uraczy nas tegoroczny Polcon? Tutaj możliwości jest naprawdę sporo, gdyż konwent poświęcony jest fantastyce w każdym wydaniu - od literatury i komiksów, przez filmy, muzykę i sztukę, na grach wszelakich kończąc. Dzięki temu każdy fan, niezależnie od nurtu jaki reprezentuje, wieku, a nawet doświadczenia w temacie, znajdzie wśród wielu prelekcji, wykładów i spotkań atrakcje dla siebie. Nie zapominajmy też, że co roku w czasie Polconu wybierani są laureaci prestiżowej nagrody im. Janusza. A. Zajdla, przyznawanej najlepszym powieściom i opowiadaniom polskiej literatury fantastycznej. Uczestnicy nie tylko mogą oddać głos na wybrane tytuły, ale również spotkać swoich ulubionych twórców.
Nowością na tegorocznym Polconie będzie turniej esportowy, organizowany wspólnie ze studentami UMCS. Najlepsze drużyny wyłonione w kwalifikacjach online zmierzą się w takich tytułach jak: CS:GO, LoL, czy choćby FIFA 17.
Jak zatem widać, Polcon to połączenie tradycji z nowymi trendami, który mimo wszystko cały czas pozostaje wierny tradycjom. Jeżeli i Wy chcecie przekonać się, jak to połączenie wygląda w praktyce, zajrzyjcie w dniach 24-27 sierpnia na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.