Większości z Was, czyli tej grupie, która nie ma akurat dwumiesięcznych wakacji, nie musimy przypominać, jaki dziś jest dzień tygodnia. Następne zdanie jest więc skierowane do tych, którzy potrzebują w jakiś sposób nastawić swój biologiczny kalendarz, bo są w trakcie długiego odpoczynku (zazdrościmy...). Tak, mamy poniedziałek, a więc czas na 78. Poniedziałkowy Flash Konwentowy!

W ten weekend konwentowo króluje wschód (mniej więcej). A to za sprawą takich wydarzeń:

 1. XIII Dni Jakuba Wędrowycza, które nie mogą się odbywać nigdzie indziej jak w Wojsławicach leżących przy granicy z Ukrainą;
 2. Warszawski festiwal kultury japońskiej - Animatsuri 2018;
 3. Cracow Game Days, czyli targi gier elektronicznych, e-sportu i nowinek technologicznych w Krakowie;
 4. Grajewo Game Festival w Grajewie, blisko granicy z Litwą i Białorusią.

Dni Jakuba Wędrowycza to jedyna w swoim rodzaju impreza na cześć znanego wszystkim fanom Andrzeja Pilipiuka egzorcysty, bimbrownika i kontrowersyjnego bohatera wielu powieści i opowiadań. Wydarzenie ma też za zadanie promować miasto Wojsławice i robi to bardzo dobrze. W programie konkursy, LARP-y i prelekcje. Nie zabraknie także Games Roomu czy Fire Show, a dla chętnych i zostających na noc odbędzie się wieczorny grill. Całkiem sporo atrakcji jak na 20 zł - bo właśnie tyle kosztuje akredytacja na DJW.

XIII Dni Jakuba Wędrowycza w Wojsławicach

Animatsuri jest największym konwentem powiązanym z mangą i anime w Warszawie, a niedługo być może największym tego typu wydarzeniem w kraju, ze względu na wycofanie się fundacji Popcooltura z organizacji NiuConówwycofanie się fundacji Popcooltura z organizacji NiuConówwycofanie się fundacji Popcooltura z organizacji NiuConów w znanej dotąd formie dużych festiwali (w tym roku mamy ostatnią edycję). Jest to już dziesiąta, czyli jubileuszowa edycja festiwalu. W programie nie zabraknie atrakcji z szerokiej gamy zainteresowań, takich jak prelekcje, konkursy czy warsztaty. Będziemy mogli być również świadkami pokazów tanecznych czy sztuk walki oraz koncertów, a dla nocnych marków przygotowano atrakcje stałe - DDR, UltraStar i Games Room.

Festiwal kultury japońskiej, mangi i anime Animatsuri

O Cracow Game Days słyszeliśmy już parę lat temu, ale wydarzenie przycichło, by powrócić z nową siłą. W tym roku na halach EXPO Kraków wynajęto aż 6000 metrów kwadratowych powierzchni specjalnie na cele eventu. Podczas jego trwania organizatorzy obiecują takie atrakcje jak:

 • testy gier na najnowszym sprzęcie,
 • testy wybranych tytułów przedpremierowo,
 • strefa Fortnite,
 • występy cosplay,
 • scena turniejowa z najlepszymi drużynami z CS:GO oraz League of Legends,
 • turnieje w najpopularniejsze gry dla wszystkich uczestników,
 • konkursy z nagrodami.

Ponadto całość będzie podzielona na kilka stref tematycznych:

 • strefa gier niezależnych, 
 • strefa retro, 
 • strefa gier planszowych,
 • strefa foodtrucków...

Cracow Game Days 2018

Grajewo Game Festival skupia się na rozgrywkach e-sportowych w Counter Strike: Global Offensive oraz League of Legends. Niestety, niewiele wiadomo o innych atrakcjach i czy będzie tam cokolwiek poza rozgrywkami. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Grajewo Game Festival