Jeśli kochacie retro, wiecie czym są kartridże i potraficie spędzić długie godziny wspominając gry na SNESa, to RetroSfera vol. 6 jest wydarzeniem właśnie dla Was!

RetroSfera to trzydniowy festiwal, który odbędzie się między 13 15 września w Ratuszu w Brzegu. Kierowany jest do wszystkich pasjonatów technologii retro – zarówno starych wyjadaczy, jak i osób, które dopiero chciałyby rozpocząć swoją przygodę lub stawiają pierwsze kroki. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem medialnym Konwentów Południowych.

Uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawy poświęcone konsolom powstałym od 1972 roku do czasów obecnych i komputerom, zaczynając od procesorów klasy Intel 286. Pojawi się też wystawa niespotykanych i nietypowych kontrolerów do gier wideo.

Nie samymi konsolami jednak człowiek żyje i na RetroStrefie będzie można zobaczyć nieco nowocześniejsze wynalazki, które znajdują się w strefach VR i NeoRetro, poświęconym nowoczesnym wydaniom starych konsol.

Dla miłośników gier bez prądu znajdzie się okazja, żeby pograć w gry planszowe (przygotowane również dla najmłodszych uczestników) i wziąć udział w sesjach RPG.

Cosplayerzy także znajdą swoje miejsce – w wydarzeniu wezmą udział prawdziwe gwiazdy polskiej sceny cosplayowej, tj. Cyperian oraz Lycosa Cosplay. Dodatkowo pierwsze 10 osób, które odwiedzi RetroSferę w przebraniu, otrzyma prezenty przygotowane przez organizatorów.

Na głodnych dodatkowych wrażeń czekać będzie strefa gastro z foodtruckami Pasibus i Zgofrowani. Pełnoletni uczestnicy festiwalu będą mogli spróbować piw rzemieślniczych z browaru Piwo z Żuka.

Nie zabraknie również wystawców, u których znajdą się między innymi gry retro, interaktywne koszulki z kodami QR, z wzorami inspirowanymi kultowymi grami i programami oraz stoisko całkowicie poświęcone Commodore 64.

Bez gości nie ma prelekcji, bez prelekcji nie ma konwentu, a bez konwentu... nie ma konwentu. Swoją obecność potwierdzili więc najwięksi miłośnicy gier wideo starych i nowych:

  • Arkadiusz „Dark Archon” Kamiński: redaktor naczelny portalu arhn.eu, w całości poświęconemu materiałom na temat gier wideo i technologii, a także programista, tłumacz i muzyk.
  • Rafał „Szycha” Szychowski a.k.a. „Stary Gracz": prowadzący podcast o grach wideo, popkulturze i bieżących wydarzeniach z branży gier. Podczas RetroStrefy opowie o grach wideo, ich ewolucji i wpływie na popkulturę.
  • Krzysztof NRGEEK Nicielski: youtuber, któremu sławę przyniosła seria „zagrajmy w crapa”. Nie jest to jednak całość jego twórczości, gdyż na jego kanale znajdują się również podcasty, recenzje i newsy ze świata branży.
  • MKwadrat Podcast: ekipa pasjonatów, którzy od 8 lat prowadzą podcast, w którym opowiadają o wirtualnej rzeczywistości, newsach z branży, a także recenzują gry, filmy, seriale, książki i muzykę.
  • Mateusz „Kaduk” Kadukowski: propagator VR, specjalista w dziedzinie gier polskich deweloperów, twórca kanału Kadukowo, w którym recenzuje gry z naszego podwórka i opowiada o nowinkach na rynku, a także podcastu Kaducze Gadki, w którym rozmawia z gośćmi ze świata gamedevu.
  • Rafał „Raf" Szyja: ekspert w dziedzinie Commodore 64, pracuje przy serwisie C64Power, będącym kompendium wiedzy o tych komputerach, a także tworzy do nich akcesoria wzbogacające rozrywkę. Podczas RetroSfery podzieli się specjalistyczną wiedzą na temat kultowego sprzętu.

Na tym jednak nie koniec atrakcji! 14 września w Herbaciarni Niezależny Ośrodek Kultury w Brzegu odbędzie się afterparty. Poza wypiciem herbaty bądź innego napoju, będzie można posłuchać muzyków występujących na scenie: KATODa, który tworzy w klimacie retro i synthwave, przenosząc słuchaczy do lat 80-tych, oraz Momentvm – projektu, który trudno przypisać do jednego gatunku. Poza instrumentalną muzyką elektroniczną, Momentvm tworzy również covery muzyki z gier.

Wstęp na afterparty jest bezpłatny.

Wstęp na RetroSferę jest całkowicie darmowy. Wydarzenie można wesprzeć finansowo poprzez wpłaty na portalu zrzutka.pl.

Banner RetroSfera vol.6