Pięć to bardzo poczciwa liczba. Pięć ma się palców, na palcach jednej ręki można by więc policzyć konwenty, które kuszą uczestnika w najbliższy weekend, czyli 21-23 września, gdyby tylko spędzić w postapokaliptycznej zonie odpowiednio długi czas, by wyhodować dodatkowe dwa palce. W dzisiejszym zestawieniu mamy:

  1. Łyżkon 2018 - najważniejszy konwent jesienią
  2. Asucon 2018
  3. Podlaski Festiwal Anime: 7 samurajów
  4. Gryfcon
  5. Chibimatsuri 6
  6. Planszówki w Spodku!
  7. Planszostrada - V Kępiński Festiwal Gier Planszowych

Zaszczytny numer jeden wędruje do konwentu Łyżkon (20-23 września), który jak sam o sobie twierdzi jest najważniejszym konwentem jesienią. Bo co ma łyżka wspólnego z jesienią? Je-się-nią! Cóż. Może też chodzić o to, że w razie apokalipsy nawet łyżka może być cenną bronią, a konwent ten osadzony jest w realiach postapo. Już sama jego lokalizacja daje do myślenia – odbywa się on na terenie Fort Knox War Zone, czyli byłej bazy 31. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej niedaleko Mieczewa pod Poznaniem. Wydarzenie to składa się z dwóch części: festiwalowej, czyli „zwykłego” konwentu, oraz fabularnej, czyli kilkudziesięciogodzinnego LARPa osadzonego w Polskim Uniwersum Postapokaliptycznym. Bilety w przedpłacie kosztują 60 złotych.

logo LARP-a Łyżkon
Festiwal Kultury Japońskiej Asucon w tym roku zaprasza wszelkich adeptów magii, czarnoksięstwa i alchemii, by stanęli do zawodów w Hogwarcie Chorzowie i dowiedli, że to właśnie ich sztuka jest tą najpotężniejszą. Koszt uczestnictwa w owych zmaganiach to 50 zł, jeśli ktoś chce spędzić tam dwa dni i zanocować na miejscu, lub 40 zł za samą sobotę i odpowiednio 20 zł za niedzielę. Jeśli zaś ktoś nie jest zainteresowany udowadnianiem wyższości swojej czarodziejskiej mocy nad innymi, wciąż może dobrze się bawić, biorąc udział w licznych panelach czy prelekcjach, a także w przygotowanym Games Roomie.

logo konwentu mangi i anime Asucon
Siódmy Podlaski Festiwal Anime w Białymstoku odbędzie się w tym roku pod hasłem „Siedmiu Samurajów” i potrwa dwa dni. Cena pełnej wejściówki to 20 złotych, jednodniowej na sobotę – 15, zaś niedzielnej – 10. Uczestnicy konwentu będą mogli wziąć udział w licznych atrakcjach takich jak panele czy prelekcje, a także spróbować swoich sił w grach elektronicznych w przygotowanej dla nich konsolówce. Ciekawą inicjatywą jest organizacja bazarku, gdzie każdy będzie mógł odsprzedać i nabyć gadżety związane z anime. Jedyne, czego organizatorzy nie zapewniają, to nocleg – uczestnicy muszą się o niego zatroszczyć we własnym zakresie.

Logo konwentu Podlaski Festiwal Anime
Gryfcon w Szczecinku jest co prawda eventem jednodniowym, mającym miejsce w niedzielę 22 września, ale nie przeszkadza to w umieszczeniu w jego programie kilkunastu różnych atrakcji – takich jak wydzielona czytelnia komiksów i gazet, pięć różnych turniejów, w których będą się mogli zmierzyć gracze, Games Room czynny przez całą imprezę czy kilka prelekcji związanych ze światem fantastyki i RPG. Atrakcyjna jest również cena akredytacji konwentu – wynosi ona bowiem okrągłe zero złotych.

Logo konwenfu gier planszowych Gryfcon
Chibimatsuri - to szósta już edycja tego konwentu fanów kultury japońskiej, w tym roku odbywająca się w imię… kotów. Warszawskie jednodniowe wydarzenie mające miejsce 22 września w niedzielę odbywa się według zasady „zapłać ile chcesz” – zaś cały zebrany w ten sposób dochód zostanie przekazany na kocich podopiecznych fundacji Jokot. Dlatego można tam nie tylko dobrze się bawić na prelekcjach i pośród wystawców, ale też pomóc tym uroczym zwierzakom.

Logo konwentu mangi i anime w Warszawie Chibimatsuri

Gdybyś był kosmitą i lubił ziemskie planszówki, to gdzie byś zorganizował wydarzenie z nimi związane? Oczywiście w katowickim Spodku. Planszówki w Spodku! to impreza skierowana do fanów gier bez prądu z całej naszej galaktyki (a może i jeszcze dalej), choć spodziewamy się raczej gości z południa naszego kraju. Za bilet zapłacicie zaledwie 10 zł, chyba że przyjdziecie całą rodziną, to 20 zł, ale za to z Wami może wejść dowolna liczba dzieci (niekoniecznie Waszych). Jeżeli więc chcesz zagrać w grę albo w ogóle zobaczyć, z czym to się je, zapraszamy do Spodka!

Logo wydarzenia Planszówki w Spodku!

Jeżeli bliżej Ci do Wrocławia niż do Katowic, to nic straconego. Wciąż możesz rozkoszować się przyjemnością przesuwania pionków, turlania kostek czy pocierania o siebie kart podczas piątej Planszostrady, czyli Kępińskiego Festiwalu Gier Planszowych Kępińskiego Festiwalu Gier Planszowych! Może nie jest to tak huczne wydarzenie jak poprzednik, ale wciąż powinno zadowolić Wasze planszowe gusta i sprawić, że weekend spędzicie w dobrym towarzystwie i przy odpowiedniej rozrywce.

Planszostrada - V Kępiński Festiwal Gier Planszowych